Friday, February 24, 2017

Saale Väester "Miks me läbi ei saa?"

Lugesin Saale raamatu läbi enda kohta enneolematu kiirusega - ühel õhtul alustasin ja järgmisel hommikul juba lõpetasin. See teos kuulus minu jaoks kindlasti selliste raamatute hulka, mida on raske käest ära panna ning seda vaatamata asjaolule, et tegemist ei ole üldse mitte mingi põnevusromaaniga. Ei, raamat räägib tegelikult üsna klassikalise loo naiivsevõitu noore naise suhtest mehega, kes osutub vägivaldseks. Esialgu tundub kõik muinasjutuliselt ilus, kohe suhte alguses jääb naine rasedaks ja mees näib väga olevat huvitatud nii lapsest kui abielust. Sealt edasi aga ajab üks ohumärk teist taga ja tasapisi muutub olukord naise jaoks väljakannatamatuks.

Lugu on kirja pandud kahe päevikuna, naise ja mehe vaatevinklist eraldi. Väga huvitav oli lugeda, kui erinevalt mees ja naine asjadest aru saavad ja neid tõlgendavad. Iseasi, kas selline "ossist" mees reaalselt viitsiks päevikut pidada. Mina ilmselt oleks mehepoolse osa pannud kirja kuidagi muul viisil, mitte päevikuformaadis, aga see selleks.

Põnevust tekitab ennekõike see, mis sellest suhtest saab ja kas naine võtab lõppude lõpuks aru pähe ning jätab mehele õigustuste otsimise. Selle raamatu lugemine oli parajalt emotsionaalne kogemus. Naise päevikut lugedes tekkis alatasa tahtmine oiata: no kuidas sa nii loll oled, miks sa teda õigustad, kuidas sa aru ei saa, et selline ei muutu! Mehe päevik seevastu lihtsalt ärritas ja ühtlasi pani päris mõtlikult kukalt kratsima: kas võib olla, et mehed päriselt ka niimoodi mõtlevadki? Jah, mõned küllap mõtlevad tõesti, sest tegelikult on selliseid suhteid ju oi kui palju. Minu meelest oli eriti huvitav see, kuidas naine alguses mehe endist elukaaslast valetamises ja mehe mustamises süüdistas. Ja kuidas pärast, raamatu lõpus, oli ta ise samas olukorras ning mehe armuke süüdistas omakorda teda ennast. Ikka valetamises, sest ega nii tore mees ei saa ju kellelegi ometi liiga teha...!

Romaan lõppes positiivselt ning peategelasele koitis lõpuks tõde, et enda ja oma lapse turvalisuse nimel peab ta selle suhte lõpetama. Küll oleks tore, kui ka päriselus oleks rohkem selliseid õnnelikke lõppe. Tahaks loota, et ehk mõjub see raamat mõnele taolises olukorras naisele inspireerivalt ja avab veidike tema silmi.

Autor: Saale Väester
Lehekülgi: 151
Kirjastus ja aasta: Kentaur, 2007
Lemmiktsitaat/lõik raamatust: "Meeste vägivaldset käitumist tuleb taunida - ja naised peavad lõpetama teiste naiste litsideks ja mõrdadeks tembeldamise ainult mehe jutust lähtuvalt. Kui mees räägib oma eelmistest partneritest halvasti, siis peaks see manitsema ettevaatusele."


No comments:

Post a Comment